Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vodácké muzeum prosba

Ahoj vodáci

Pár dobrovolníků sešlo v prostorách muzea a přitom se zjistilo, že i když v muzeu je toho celkem dost, stále nám ještě dost věcí chybí.

Rádi bychom kromě toho sehnali:

1, Loďák veliký (ten největší) - dvouvrstvový - venku plátno (převážně tmavězelené - khaki, ale i černé a hnědé jsou) a uvnitř pogumované něco

2, Vesta ALP (máme přislíbené)

3, kanoe Tučňák (máme přislíbené)

4, kanoe Malše

5, kanoe Vltava, Svitava, Blanice, Otava, Lužnice

6, kajaky Vertex, Hartung, Lipan, Treska, Pstruh,.....

7, laminátový deblkajak -otevřený - nevím typ, název ani výrobce

8,nafukovací kajaky z let 198x Delfín -V, Tandy, Šíp - asi Gumotex

9, špricka na C2, (Dunajka a le i na jiné lodě)

10, vodácký oblek Gema - (máme přislíbené)

11, sádrová socha kanoistu, deblkanoistů a kajakáře

12, drobnosti jako odznaky, pohledy, kroniky, diplomy, medaile, plakety, plakáty, ceny, různé publikace s vodáckou tematikou...

13, starší vodácké filmy - výukové, metodické, cestopisné, amatérské,.....

14, různé typy dřevěných kajakářských a kanoistických pádel.

 

Zkuste zalovit v paměti, ve sklepě, na půdě, na chalupě nebo v loděnici, jestli by se ještě něco nenašlo. Hlavně vitríny jsou zatím poloprázdné. Věřím , že ještě něco seženeme a vitríny naplníme až budou praskat ve švech. Uvítáme samozřejmě i jiné exponáty, tábornickou výstroj používanou ve vodáctví, literaturu, něco do venkovních expozic.....

Ideální je poslat fotku na náš mail i se stručným popisem, pak se domluvíme na dopravě, doručení, převzetí.

Případné nabídky posílejte na info@vodackemuzeum.cz

 Muzea vodáctví aneb Expozice Vodáctví v Čechách

 

Myšlenkou vodáckého muzea se zabývalo v minulosti určitě mnoho lidí, ale asi každý narážel při při pokusech o realizaci nebo před nimi řadu problémů a těžkostí hlavně asi na finanční problémy, problémy s vhodným a vyhovujícím prostorem a jiná úskalí, pro ketré tuto myšlenku nedokázali uvést do života a proměnit v realitu. Sice existují různé expozice turistiky, skautingu, trampingu a částečně i vodáctví v rámci jiných muzeí, ale ryze vodácke muzeum do dnešních dnů stále chybělo.

 

Nedávno však došlo v této věci k výraznému posunu. Na tento projekt už existuje skutečný grant, skutečné prostory a v současné době se rekonstruují prostory a koncem dubna to má být po stavební stránce hotový. 

Teď jsme ve fázi shánění vodáckých exponátů (od lodí, pramic, vest, helem, „jaromírů“, pádel, fotek, filmů, kilometráží a map, vodáckých kytar, kotlíků …..)

 

Napadlo nás, že by jste se mohli malinko porozhlédnout, co komu překáží v oddíle, loděnici, na půdě nebo na zahradě a mohlo by to ještě „dýchat historii“ na další vodácké generace, tak sem s tím…..  Nejeden z vás má určitě vodácké předky, nebo vzory, učitele ,kteří mu vštěpovali základy vodáctví a přivedli ho k vodě. Zkuste se pozeptat jestli z dob jejich vodácké činnosti se nedochovalo něco vodácky historického někde ve sklepě, na půdě, nebo chalupě co nevzal čas, voda a oheň, nebo popeláři a dokázali by se o tu věc podělit s širší vodáckou i nevodáckou veřejností a vystavit v muzeu.

 

Momentálně máme už několik desítek exponátů a těší nás , že pomalu přibývají další.  Brzy je odevzdáme firmě, která připraví expozici muzea. Budeme ale nadále hledat, pátrat a doplňovat sbírku o zajímavé a chybějící kousky.

 

Z hlediska právního to je stále ještě v řešení ale exponáty lze v zásadě Muzeu vodáctví zatím buď zapůjčit nebo darovat…..

 

Bude tam možnost umístění i do venkovní expozice…., 

 

Např. sháníme svisle dělené kopyto na Vydru – nevíte o něm????

Tak třeba taková dřevěná 6-ti místná polorozpadlá pramice na které nejeden z nás začínal…….

Nebo kdyby se někde podařilo vyšťourat starýho nepojízdnýho pořádně orezlýho Erťáka (to je ten starý kulatý autobus) (apropo vlek už máme slíbený)…..

nebo i drobnosti, maličkosti: starší apartní oblečky – např. velmi oblíbený „Jarolím“, trosky dřevěných lodí (jo a máme políčeno i na Maňáska a Deblmaňáska-zatím máme jenom repliku Maňáska), laminovací souprava a jakákoliv kravina z celé široké vodácké historie………

 

Nejlépe bychom ke každému vodáckému exponátu potřebovali:

·         fotečku;

·         název či popis: 

·         -období ze kterého je (alespoň orientačně);

·         -jestli to ten někdo je to ochoten darovat nebo zapůjčit muzeu;

·        - od koho to je;

·         a případný další související „vtipný“ komentář.

 

Díky moc za Váš čas i za případnou nezištnou pomoc a další nápady a náměty 

 

Za Spolek pro vodácké muzeum  Matouš, Míla, Honza, Jitka a Jano

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář